Witeksyna
Flawonoidy w konopiach

Czy witeksyna, składnik konopi, okaże się lekiem na raka?

Opublikowany: 12 grudnia, 2019 godz. 10:27 am przez / No Comments

Witeksyna to jeden z najmniej znanych składników konopi, tymczasem najnowsze badania naukowe pokazują, że może być skutecznym lekiem na nowotwory. W przypadku raka jelita grubego stwierdzono, że witeksyna uruchamia apoptozę, czyli naturalny proces zaprogramowanej śmierci komórek. Działa nawet na tkanki, które uodporniły się na działanie standardowych farmaceutyków.


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne przez liveczat lub pod nr tel.+ 48 574 942 179

Czym jest witeksyna?

Witeksyna jest wolna od wszelkiego działania psychoaktywnego. Chemicznie jest klasyfikowana jako flawonoid. Naukowcy odkryli już tysiące różnych flawonoidów, z czego 23 jest unikalnych dla konopi. Flawonoidy można znaleźć w każdej części rośliny, od kwiatów po korzenie i dodają im koloru, smaku i zapachu. Co więcej, mają też bardzo istotne działania prozdrowotne.

witeksyna

Jaka jest synergia witeksyny z CBD i innymi składnikami konopi?

Witeksyna razem z innymi flawonoidami, terpenami i kannabinoidami tworzy efekt synergii, znany w konopiach jako entourage efekt. W praktyce każdy z tych składników może wzmacniać lub modyfikować działanie wszystkich innych, np. zwiększać biodostępność CBD. To wyjaśnia, dlaczego środki posiadające pełne spektrum naturalnych składników konopi zdają się mieć mocniejsze i bardziej bezpieczne działanie niż izolaty.

Czy witeksyna może skutecznie walczyć z rakiem?

Na początku 2018 grupa południowokoreańskich naukowców opublikowała badanie, które przyglądało się działaniu witeksyny na komórki raka jelita grubego. Eksperymenty in vivo pokazały, że:

  • witeksyna uruchomiła w komórkach raka apoptozę, czyli zaprogramowaną śmierć komórek,
  • witeksyna zahamowała wzrost nowotworu,
  • witeksyna miała działanie na komórki raka nazwane HCT-116, które są odporne na normalnie stosowaną chemioterapię.

W 2019 podobne badania pokazały, że witeksyna może być także użyta jako potencjalny środek w leczeniu konkretnego typu raka płuc. Działanie tego flawonoidu zostało także potwierdzone przez zespół naukowców w Chinach. Wytężona praca badaczy z Dalekiego Wschodu nie powinna dziwić, ponieważ witeksyna jest składnikiem wielu roślin używanych od tysiącleci w tradycyjnej medycynie chińskiej.

Starożytne metody i współczesne techniki badawcze wydają się tu zgadzać – witeksyna to flawonoid, który zasługuje na dużo większą uwagę. Dalsze badania sprawdzające skuteczność terapii witeksyną u ludzi to naturalny, następny krok. Może się jednak okazać, że po latach badań zachodnia nauka dojdzie do wniosków, o których chińscy lekarze wiedzieli od bardzo dawna.


Przeczytaj także o: ZASTOSOWANIE I WŁAŚCIWOŚCI KWERCETYNY


Bibliografia:


Alan Mazur