Izrael
Wiadomości ze Świata

Izrael – plan legalizacji rekreacyjnej marihuany

Opublikowany: 16 listopada, 2020 godz. 3:45 pm przez / No Comments

Izrael i legalizacja marihuany do celów rekreacyjnych. Rząd przedstawił właśnie drogę jaką marihuana w ciągu maksymalnie roku „pokona” ku legalizacji. Tym samym w Izraelu ma szansę powstać regulowany rynek produktów z marihuaną przeznaczony dla osób dorosłych. W dużej mierze ma być on wzorowany na kanadyjskim modelu.

Izraelski minister sprawiedliwości, Avi Nissenkorn, powiedział, że uzasadnienie projektu ustawy zostanie opublikowanie najprawdopodobniej do końca listopada. Następnie – w grudniu – zostanie przedstawione pod wstępne głosowanie w Knesecie. Jeżeli ustawa zyska aprobatę izraelskiego parlamentu wówczas wejdzie w życie w ciągu 9 miesięcy.


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne przez liveczat lub pod nr tel.+ 48 574 942 179

W ślad za innymi krajami?

Propozycja w Izraelu pojawiła się zaledwie tydzień po tym jak Nowa Zelandia odrzuciła propozycję działań w kierunku ustanowienia wartego miliard dolarów regulowanego rynku marihuany przeznaczonej dla osób dorosłych. Również Niemcy w ostatnim czasie odrzuciły taką koncepcję.

„Nadszedł czas, aby zrobić krok naprzód i zalegalizować marihuanę w Izraelu.” – powiedział Avi Nissenkorn i jak dodał – „Jest to znacząca, kompleksowa i odpowiedzialna reforma, która pokazuje, że Izrael nie ignoruje rzeczywistości i idzie w ślady krajów rozwiniętych.”

Oczekuje się, że Izrael będzie wzorował się na Kanadzie, a zatem zacznie od sporego nacisku na zdrowie publiczne, tworząc jednocześnie szerokie możliwości dla legalnych firm.

Izrael legalizacja marihuany

Zbyt wolny rozwój

Oren Lebovitch, redaktor Israeli Cannabis Magazine uważa, że rozwój rynku marihuany jest „dramatyczny” biorąc pod uwagę, że zaledwie dwa inne kraje – Urugwaj i Kanada – zalegalizowały marihuanę dla dorosłych na poziomie federalnym. Lebovitch ma nadzieję, że jeśli konopie indyjskie zostają ostatecznie zalegalizowane, to w Izraelu rozwój tego rynku będzie miał charakter dynamiczny,

„Instytuty badawcze, które zbadały branżę, odkryły, że wartość nielegalnego rynku w Izraelu przekracza 6 miliardów Nowych izraelskich szekli rocznie (1,7 miliarda dolarów), co powinno przynieść krajowi około 2 miliardy Nowych izraelskich szekli rocznie z podatków i nawet miliard więcej z oszczędności np. na policji i innych jednostkach wykonawczych. ” – wyjaśnia Lebovitch

Przeprowadzone analizy wykazały, że w ciągu pierwszych pięciu lat po legalizacji Izrael może zarobić 11,3 – 19,6 miliarda Nowych izraelskich szekli w dochodach z podatków.

Izrael i legalizacja marihuany – Jak brzmią konkrety?

Zgodnie z nową ustawą każda osoba dorosła, powyżej 21 roku życia, ma mieć prawo zakupu produktów z konopi indyjskich w licencjonowanych sklepach. Ustawa ta ma również określać zasady dotyczące działalności tego typu sklepów. Reszta kwestii pozostaje póki co nierozstrzygnięta, m.in. to ile konopi będzie można sprzedać jednemu konsumentowi.

„Legalizacja pozwoli również na bardziej zaawansowane badania, w tym w przemyśle kosmetycznym i CBD, więc oczekuje się, że izraelski przemysł konopny będzie się rozwijał.” – podsumowuje Oren Lebovitch


Źródło: mjbizdaily.com

Sandra Jurkiewicz