suplement szczęścia
Kannabinoidy w konopiach

Kto chce suplement szczęścia? – CBD

Opublikowany: 16 października, 2019 godz. 7:08 am przez / No Comments

CBD i THC jako suplement szczęścia? Ze wszystkich substancji unikalnych dla konopi, THC było najczęściej poddawane badaniom. Jednak przez dekady politycznego demonizowania konopi, ogromna większość dociekań naukowców skupiła się na potencjalnych zagrożeniach, a nie możliwościach zastosowania THC w leczeniu. A te ostatnie są ogromne: Alzheimer, Parkinson, epilepsja, stwardnienie rozsiane, PTSD czy depresja to tylko niektóre ze schorzeń, gdzie THC może okazać się bardzo pomocne.


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne przez liveczat lub pod nr tel.+ 48 574 942 179

Czy szczęście można suplementować?

Działanie THC jest wynikiem łączenia się z receptorami systemu endokannabinoidowego. Konkretnie, THC łączy się z receptorami CB1, zastępując lub modulując działanie naturalnie występującego u ludzi endokannabinoidu zwanego anandamidem. Ten ostatni kieruje wieloma kluczowymi funkcjami w organizmie, a co najciekawsze, wywołuje poczucie błogości. Uczucie euforii kojarzone powszechnie z marihuaną jest efektem właśnie biochemicznego podobieństwa pomiędzy naturalną molekułą szczęścia a THC.

Suplement szczęścia dla seniorów?

Co istotne, badania wskazują że wraz z wiekiem spada naturalna produkcja endokannabinoidów w organizmie. Może to prowadzić do zaburzeń nastroju, poczucia spadku energii i ogólnego pogorszenia zdrowia. Stąd nie dziwi, że w krajach, gdzie medyczna marihuana jest powszechnie dostępna, najszybciej jej popularność rośnie właśnie u seniorów. O badaniach na ten temat pisaliśmy wcześniej.

Są dowody, że THC działa antynowotworowo

Ludzki suplement szczęścia – anandamid, poza dawaniem nam poczucia błogości, kontroluje też cykl życia komórek. Decyduje o ich życiu i śmierci. Gdy komórkom z jakiegoś powodu – na przykład spadku naturalnej produkcji endokannabinoidów – brakuje sygnałów z systemu endokannabinoidowego, mogą przestać one naturalnie umierać. Nieśmiertelne komórki to brzmi dobrze, prawda? Niestety, nie może to być dalsze od prawdy ponieważ mnożą się wtedy uszkodzenia w kodzie genetycznym. Taka komórka odporna na naturalną śmierć może stać się komórką nowotworową.

Anandamid wysyła uszkodzonym komórkom sygnał, aby mogły naturalnie obumrzeć. Apoptoza, czyli tzw. zaprogramowana śmierć komórek to nasz naturalny system obronny przeciw nowotworom. To nie tylko teoria, że THC przez swoje chemiczne podobieństwo do anandamidu, potencjalnie może pełnić podobną uzdrawiającą funkcję – istnieją badania, które jasno pokazują, że THC uruchamia śmierć komórek nowotworowych. Pojawia się coraz więcej publikacji medycznych o skutecznym działaniu THC w zwalczaniu komórek nowotworowych. Jest wiele potwierdzonych przypadków zaniku guza podczas stosowania terapii konopnych.

Suplement szczęścia w mózgu

Kilkukrotnie opisywaliśmy historie pacjentów, którzy używali konopi w terapii nowotworów, zwłaszcza glejaków. Stosowali oni oleje RSO, a więc zawierające THC. Receptory CB1, na które działa zarówno anandamid, jaki i THC, można znaleźć w ogromnej większości właśnie w mózgu. Bardzo istotną cechą THC, której nie posiadają wszystkie kannabinoidy, jest zdolność przenikania bariery krew-mózg. Skutkiem jest nie tylko psychoaktywne działanie, ale także możliwość oddziaływania na schorzenia które właśnie tam mają swoje korzenie.

Alzheimer, Parkinson, demencja, epilepsja, zespół stresu pourazowego, depresja, bezsenność, nałogi – to wszystko schorzenia, na które już teraz wiele osób stosuje THC. Dowody pozytywnego działania są bardzo wyraźne dla osób chorych, w przypadku Parkinsona efekty widać nawet w kilka minut! Leki na bazie THC już są w wielu krajach dopuszczone w leczeniu epilepsji.

Suplement szczęścia – CBD

THC chociaż było przez prawie 100 lat demonizowane w mediach wszelkiego rodzaju jest coraz bardziej doceniane przez chorych. Badania nad działaniem THC będą trwać jeszcze długie lata, ponieważ warto skupić się na potencjalnie ogromnych korzyściach płynących z tego związku.


Bibliografia:


Alan Mazur