Badania

Wtórne metabolity i ich wpływ na właściwości CBD

Opublikowany: 11 lipca, 2020 godz. 2:42 pm przez / No Comments

Wtórne metabolity pochodzą z CBD, terpenów i flawonoidów, a naukowcy uważają, że związki te odgrywają istotną rolę w łagodzeniu objawów różnych chorób.

W konopiach indyjskich i zawartych w nich kannabinoidach drzemie ogromny potencjał terapeutyczny. Wynika on także z faktu, że rośliny te bogate są w metabolity wtórne. Metabolity te są tworzone, kiedy organizm ludzki rozkłada aktywne składniki konopi na molekuły. Wszystkie rośliny mają metabolity wtórne,a każda rodzina, rodzaj, czy gatunek wytwarza własny unikalny profil składników chemicznych.


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne przez liveczat lub pod nr tel.+ 48 574 942 179

W roślinach występują dwa rodzaje metabolitów

Pierwotne i wtórne – to ich nazwy. Pierwotne metabolity są niezbędne do wzrostu drobnoustrojów i funkcji komórek. Składają się one z witamin, aminokwasów, nukleozydów i kwasów organicznych. Są one często nazywane „centralnymi metabolitami”, ponieważ są one niezbędne do prawidłowego wzrostu, rozwoju i rozmnażania rośliny.

Wtórne metabolity nie są konieczne do wzrostu komórek, ale w dużej mierze zapewniają właściwości ochronne. Ten rodzaj metabolitu wytwarza substancje chemiczne wykorzystywane w różnych lekach (m.in. w antybiotykach). Ponieważ metabolity wtórne mają zdolność ochrony roślin przed zagrożeniami zewnętrznymi, takimi jak drapieżniki i różne choroby, często wykorzystywane są w branży biofarmaceutycznej.

Co wiemy o wtórnych metabolitach?

Wtórne metabolity pochodzą z terpenów i flawonoidów, a także sterydów, alkaloidów, chinonów, lignanów i antocyjanów. Badania sugerują, że terpeny i flawonoidy znajdujące się w konopiach indyjskich dają „efekt otoczenia”. Proces ten prawdopodobnie zachodzi tam, gdzie tkwi najbardziej terapeutyczny potencjał roślin konopi.

Rośliny konopi zawierają ponad 545 znanych związków, w tym około 200 różnych terpenów. Niektóre z tych obecnie popularnych terpenów były składnikami medycyny od stuleci. Tymczasem inne wciąż pozostają tajemnicą dla naukowców. Większość terpenów uważanych jest za bezpieczne.

Niektóre z najczęściej występujących w konopiach indyjskich terpenów to limonen i linalol. Badania wskazują, że w połączeniu działają uspokajająco i przeciwlękowo. Z kolei mircen i kariofilen mogą potencjalnie zapewnić ulgę w bólu. Oprócz terpenów konopie wytwarzają flawonoidy, które są z reguły silnymi przeciwutleniaczami oraz kannaflawiny, które mogą łagodzić stany zapalne i ból.

W jaki sposób metabolity konopi indyjskich zapewniają potencjał terapeutyczny CBD?

W badaniu opublikowanym w Medicines w 2019 roku przeanalizowano różne sposoby, w jakie metabolity wtórne właściwe dla kannabinoidów mogą być korzystne terapeutycznie. Powołując się na wieloletnią historię konsumpcji konopi indyjskich w celach medycznych, zanim jeszcze stały się one popularne w XX wieku, autorzy badania zaobserwowali odrodzenie zainteresowania tą rośliną u pacjentów chcących czerpać z niej właściwości lecznicze. Chętnie stosowali je w celu łagodzenia przewlekłego bólu, również tego związanego z nowotworami. Ponadto w leczeniu objawów depresji, zaburzeń lękowych, zaburzeń snu i zaburzeń neurologicznych.

W celu dostarczenia informacji o tym, w jaki sposób metabolity wtórne w konopiach indyjskich mają działanie terapeutyczne, badacze sięgnęli do niektórych aktualnych wyników z kontrolowanych badań klinicznych. Wszelkie przeprowadzone przez nich analizy pozwoliły podsumować, że spożywanie konopi indyjskich i ich wtórnych metabolitów rzeczywiście może pomagać leczyć stany takie jak:

 • Choroba Parkinsona
 • Stwardnienie rozsiane
 • Jaskra
 • Choroba Alzheimera
 • Padaczka
 • Przewlekły ból
 • Zespołu stresu pourazowego
 • Zespół Tourette’a
 • Nudności i wymioty powodowane przez chemioterapię
 • Utrata apetytu
 • Problemy o podłożu dermatologicznym
 • Choroby zakaźne
 • Zaburzenia snu
 • Niepokój

Wiele wciąż pozostaje do odkrycia

Podczas gdy badania kliniczne dają wgląd w to, w jaki sposób metabolity wtórne mogą pomagać w powyższych stanach, naukowcy prowadzący analizy podkreślają pewną istotną kwestię.

„Wyzwanie w interpretacji dowodów stanowi fakt, że często stosowano kilka różnych produktów i preparatów konopnych, które mogły zawierać kilka różnych składników aktywnych.” – ujęli w wynikach

Społeczność naukowa coraz bardziej interesuje się odkrywaniem sposobów, w jaki konopie indyjskie potrafią leczyć objawy różnych chorób. Wciąż jednak są zgodni co do tego, że w celu uzyskania rozstrzygających stwierdzeń dotyczących skuteczności w przypadku różnych stanów konieczne jest przeprowadzanie dalszych badań.

metabolity cbd

Co dalej w kwestii badań wtórnych metabolitów?

Wiele badań już przeprowadzono. Jednak naukowcy wciąż nie są w stanie wypowiedzieć się na temat wszystkich efektów terapeutycznych roślin konopi. Z pewnością do odkrycia jest jeszcze wiele. Na przykład najlepsze sposoby przyjmowania i dawkowanie w przypadku każdego z objawów i schorzeń. Jednocześnie należy zidentyfikować wszelkie działania niepożądane, które mogą wynikać z konsumpcji.

Jednak wśród podsumowań przedstawionych w ramach przytoczonego wyżej badania jego autorzy stwierdzili, że wśród wszystkich potencjalnych zastosowań terapeutycznych leczenie bólu było analizowane najdokładniej.

„Leki na bazie konopi indyjskich są prawdopodobnie skuteczne w leczeniu bólu neuropatycznego i bolesnych skurczów. Zwłaszcza tych zwykle związanych ze stwardnieniem rozsianym, a także bólu neuropatycznego związanego z cukrzycą, HIV i innymi chorobami.” – napisali w podsumowaniu

W miarę postępu badań nad konopiami możemy spodziewać się bardziej przekonujących dowodów na terapeutyczne korzyści nie tylko wtórnych metabolitów, ale także wielu innych związków obecnych w kannabinoidach.


Bibliografia:


Źródło: rxleaf.com


 

Sandra Jurkiewicz