Ekstrakcja konopi

Ekstrakcja alkoholowa olejku CBD

Opublikowany: 25 listopada, 2019 godz. 4:02 pm przez / No Comments

Poznajcie kolejną metodę ekstrakcji konopi przy pomocy etanolu. Sposób ekstrakcji jest stosunkowo tani i możemy go przeprowadzić sami w domowych warunkach. Producenci olejków używają jednak specjalistycznych urządzeń, które pozwalają zachować stałą jakość i skład swoich olejków CBD 

Czym jest etanol?

Etanol używany do ekstrakcji to nic innego jak alkohol, który powszechnie występuje w napojach alkoholowych. Ten wykorzystywany w farmacji posiada jednak wyjątkową czystość, a stężenie wynosi nawet 99,8 % i określa się go jako alkohol absolutny CZDA (czysty do analizy). Produkt taki nie należy do najtańszych, ale dzięki wysokiej jakości alkoholu możemy uzyskać wyjątkowo czyste olejki CBD. Alkohol etylowy jest znakomitym rozpuszczalnikiem kannabinoidów, a dzięki stosunkowo niskiej temperaturze odparowywania – 78,37 °C, łatwo jest go oddzielić od olejku.


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne przez liveczat lub pod nr tel.+ 48 531 714 179

Możliwości

Ekstrakcja alkoholowa umożliwia nam wydobycie kannabinoidów w swojej kwasowej formie, jeśli użyjemy kwiatów, których wcześniej nie ogrzewaliśmy. Proces ekstrakcji odbywa się poniżej temperatury, w której kwasy kannabinoidowe się dekarboksylują. Jest to swoistą zaletą ponieważ, przy niektórych dolegliwościach wskazane jest przyjmowanie np. kwasu kannabigerolowego (CBGA) czy kwasu kannabidiolowego (CBDA). Oba te związki posiadają niezwykłe działanie na ludzki organizm.

Proces

Rozpuszczanie w alkoholu, filtracja, destylacja i dekarboksylacja (o ile nie była przeprowadzona na suszu przed zalaniem go alkoholem), którą możemy pominąć jeżeli zależy nam na kwasowej (surowej) formie kannabinoidów.

Przygotowany susz jest zalewany alkoholem, aby kannabinoidy się w nim rozpuściły. Etanol jednak rozpuszcza też inne związki, jak na przykład tłuszcze i woski lipidowe czy chlorofil. To dlatego przed rozpoczęciem destylacji (odparowania etanolu) wskazane jest odfiltrowanie tych związków. Zapewni to znacznie wyższą jakość produktu. Sam proces filtracji nie jest skomplikowany. Cały wyciąg alkoholowy schładzamy do temperatury od -17°C do -20°C. Temperatura ta umożliwia wytrącenie się tłuszczowych i woskowych związków, co umożliwia oddzielenie tych związków od wyciągu przelewając go przez filtry o odpowiedniej gęstości.

Kolejnym krokiem jest całkowite odparowanie alkoholu. Wrzenie rozpoczyna się już w temperaturze 78,37°C co chroni kwasy kannabinoidowe przed dekarboksylacją. Dobrze przeprowadzona destylacja pozwoli zachować cenne związki w nienaruszonej formie, a produkt końcowy będzie wolny od rozpuszczalników i przypominał bursztynową gęstą żywicę.

Podsumowanie

Doświadczeni ekstraktorzy potrafią osiągnąć jakość i czystość końcowego produktu zbliżoną do olejków otrzymanych metodą ekstrakcji CO₂. Doświadczeni… gdyż ten metoda ekstrakcji w alkoholu niesie ze sobą duże ryzyko popełnienia kilku istotnych błędów, które rzutują na końcową jakość produktów.

Producentom olejków CBD tą właśnie metodą zależy na powtarzalności produktu, który ciężko utrzymać ze względu na konieczność utrzymywania stałych temperatur na kolejnych etapach ekstrakcji. Tacy producenci wykorzystują w tym celu specjalne opracowane urządzenia – ekstraktory, które pozwalają zachować stałe parametry w trakcie ekstrakcji, a produkty końcowe są niemal identyczne względem siebie pod kątem jakości i składu.