Terpeny w konopiach

Eukaliptol, chłodzący i kojący składnik konopi

Opublikowany: 30 listopada, 2019 godz. 4:15 pm przez / No Comments

CBD, THC i inne kannabinoidy to tylko część z aktywnych składników konopi. Mniej znane, a często mające dużo większy wpływ na sposób działania danej rośliny są zawarte w niej terpeny. Wiele z nich ma ogromny potencjał medyczny, ponieważ łatwo przenikają barierę krew-mózg. Terpen zwany eukaliptolem ma szczególnie interesujące właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, a nawet może być skuteczną bronią w walce z rakiem.Czym są terpeny? Kannaninoidy stanowią tylko część spośród ponad 400 substancji zawartych w konopiach. Szczególnie w kwiatostanach obok kannabinoidów można znaleźć terpeny, organiczne związki chemiczne które dają konopiom ich charakterystyczny aromat. Konopie używają każdego ze swoich składników w konkretnych celach. Uważa się, że rolą terpenów jest głównie zwalczanie szkodników, które mogłyby inaczej zagrozić roślinom. Jak terpeny zwalczają bakterie i grzyby? W 2012 r. włoscy naukowcy jasno pokazali mechanizmy, za pomocą których różne terpeny w warunkach laboratoryjnych rozprawiają się z patogenami takimi jak bakterie i grzyby. Eukaliptol zatrzymuje rozwój grzybni i tym samym jest dla grzybów toksyczny.

Badania biologów

W zupełnie innej części świata, w Iranie, grupa biologów wpadła na eukaliptol podczas badania rośliny z grupy astrowatych o nazwie Artemisia spicigera C. Koch. Po przetestowaniu eukaliptoplu, okazało się, że ma on silne działanie antybakteryjne. “Rezultaty pokazują, że badane olejki mają silne działanie antybakteryjne, dlatego istnienie możliwość użycia ich jako naturalnych produktów zdrowotnych” – możemy przeczytać w artykule z 2013.Czy eukaliptol może być skuteczną bronią w walce z rakiem? Spośród wielu udowodnionych naukowo leczniczych właściwości eukaliptolu, a jest ich naprawdę wiele, szczególną uwagę przyciąga jego zdolność do zatrzymywania raka jelita grubego. Grupa naukowców z uniwersytetu medycznego w Japonii wykazała, że eukaliptol wspomaga apoptozę, czyli zaprogramowaną śmierć komórek raka jelita grubego. Efekt podniesienia tempa apoptozy przez konopie został już wiele razy zauważony przez naukowców i to właśnie eukaliptol może być jedną z przyczyn tego leczniczego działania. Eukaliptol jest bardziej uniwersalny niż przypuszczaliśmy. Oprócz wymienionych wyżej właściwości, eukaliptol może okazać się skutecznym lekiem na wiele innych schorzeń. Już teraz dysponujemy dowodami naukowymi na jego działanie na:


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne przez liveczat lub pod nr tel.+ 48 574 942 179

  • Alzheimera,
  • astmę,
  • białaczkę,
  • gruźlicę,
  • a także wiele innych chorób dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym.

eukaliptol konopie

Oczywiście, zawartość eukaliptolu i innych terpenów jest bardzo różna pomiędzy różnymi odmianami konopi. Jeśli chcemy spróbować jego prozdrowotnych właściwości, potrzebujemy suszu o bardzo dobrej jakości i świeżości. Eukaliptol możemy poznać po jego chłodnym i orzeźwiającym aromacie. Wszystko wskazuje, że natura dobrze dobrała ten składnik z konopiami, ponieważ razem z naturalnymi kannabinoidami tworzy on potężną synergię.


Przeczytaj także o: TERPENY W KONOPIACH – BETA-KARIOFILEN (BCP)


Bibliografia:


Alan Mazur