Terpeny w konopiach

Mircen – relaksujący składnik konopi

Opublikowany: 3 grudnia, 2019 godz. 8:40 am przez / No Comments

Bardzo charakterystyczny zapach kwitnących konopi wbrew pozorom nie ma związku z zawartością THC, CBD, czy innych kannabinoidów. Są to substancje bezwonne i bezbarwne. Zapach powszechnie kojarzony z marihuaną ma swoje źródło w terpenach, takich jak mircen – obecnie najpowszechniej występujący terpen w konopiach. Oprócz aromatu, ma on także inne, często bardzo przydatne właściwości.

Czym jest mircen?

Mircen należy do grupy terpenów i jak pokazują analizy chemiczne, wagowo może stanowić nawet połowę wszystkich terpenów w danej roślinie. Terpeny to drobne cząsteczki, których rośliny używają do komunikacji, a także do odstraszania szkodników.


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne przez liveczat lub pod nr tel.+ 48 574 942 179

Mircen jest bardzo istotny, ponieważ jest prekursorem w produkcji szeregu innych terpenów. Profil terpenowy danej rośliny ma bardzo znaczący wpływ na jej działanie i może decydować czy dana roślina wywiera bardziej relaksujący czy pobudzający efekt na ludzi.

Mircen

Mircen występuje także m.in. w chmielu (z którym konopie są spokrewnione), liściach laurowych, bazylii, natce pietruszki, trawie cytrynowej i mango. Wielu psychonautów odnotowało, że zjedzenie świeżego mango ok. 45 minut przed użyciem konopi bogatych w THC, zwiększa intensywność doświadczeń psychoaktywnych. Dzieje się tak właśnie dzięki zawartości mircenu w mango.

Czy mircen może w przyszłości zastąpić opioidowe leki przeciwbólowe?

W badaniu z 2008 znany amerykański badacz medycznych zastosowań konopi, Dr Ethan B. Russo wskazał, że mircen ma istotne właściwości przeciwbólowe. Mechanizm działania terpenu jest podobny do opioidowych leków przeciwbólowych, jednak w przeciwieństwie do tych ostatnich, nie powoduje uzależnienia. Mircen zawarty w trawie cytrynowej ma naukowo udowodnione działanie przeciwbólowe już od 1990, a w Brazylii jest używany jako tradycyjny środek przeciwbólowy od niepamiętnych czasów.

Działanie mircenu nie ogranicza się do uśmierzania bólu, ponieważ może docierać on do przyczyn bólu. Terpen ten ma działanie przeciwzapalne, potwierdzone w trakcie badań na zwierzętach.

Relaksujący i kojące działanie mircenu

Powszechnie, mircen jest najbardziej znany z działania relaksującego ciało i umysł. Jest to czasem określane jako działanie w typie konopi “indica” (w przeciwieństwie do “sativa”), chociaż to mało naukowy podział. Istotny jest cały profil terpenowy, kannabinoidowy i flawonoidowy danej rośliny.

Nie ulega natomiast żadnej wątpliwości, że mircen może mieć silne działanie uspokajające i usypiające. Zioła zawierające ten terpen od zawsze były używane jako środki nasenne. Oprócz tego, mircen relaksuje mięśnie, co może tłumaczyć efekt “wrośnięcia w fotel” obserwowane przez wielu użytkowników konopi.

Mircen ma z pewnością wiele ciekawych zastosowań, a oprócz tego tę bardzo przydatną właściwość, że można wykryć zawartość tego terpenu nosem. Nasi przodkowie głównie tak badali jakość i świeżość surowca zielarskiego i ma to silne uzasadnienie w chemii. Terpeny szybko ulatują i po roku przechowywania może pozostać tylko cień dawnego aromatu. Efekty relaksujące i synergię z wybranymi kannabinoidami także możemy ocenić sami, przynajmniej w niektórych jurysdykcjach.


Przeczytaj także o: KANNAFLAWINA – UNIKALNY FLAWONOID W KONOPIACH


Bibliografia:


Alan Mazur